In this week’s Vegan meal Plan for Two, I spent just under $60 to purchase everything I’d need to cook 5 vegan dinners, plus supplement what we have for breakfast and snacks. Read on to see what I make, where I shopped and what I had to purchase.

[cp_popup display=”inline” style_id=”12968″ step_id = “1”][/cp_popup]
Meal Planning FAQs
Last year, in 2022, we spent much more on food than we would have liked. We could blame it on inflation, busy work schedules, moving, sickness, stress, etc., but the truth is we got lazy and unorganized. It was not a priority. Eating out when you’re tired and want a break is SO easy, but it adds up to hundreds, if not thousands of unnecessary spending every month.
So this year I am sharing the amount I spend every week on groceries to help me stay on track and hopefully inspire you to do the same!
Our 2023 goal is to keep our food expenses (including restaurants and coffee out!) under $500 a month.
By the end of the month, if I am still under budget, I will stock up on our Vegan Pantry Staples at bulk prices to help us save even more money throughout the year.
Our savings will go towards paying down our mortgage. We have a personal goal of being mortgage-free by 40! What would you do with that extra money back in your pocket this year?
The short answer: OH MY GOODNESS, YES!
The long answer: In 2016, I graduated from a private university with $70,000 in student loan debt. I didn’t realize just how much money I had borrowed until I graduated and received notice that my minimum payment would be over $1,000 a month (not including interest!).
It felt like my options in life became non-existent because every penny I made had to go to debt and bills. I immediately started researching how to get out of debt FAST.
The #1 thing that always came up was weekly meal planning and being frugal at the grocery store. We can’t easily change the amount we owe on fixed expenses like our rent, mortgage, car, etc, but we have a LOT of control over what we spend at the grocery store every week.
To this day, I attribute my ability to pay off my $70,000 of student loan debt in just 27 months to shopping smart at the grocery store every week. It doesn’t feel like it, but small savings every week add up to a LOT OF MONEY over time.
Even with rising grocery prices and inflation, the cheapest way to feed your family every week is by eating at home and meal planning intentionally.
You’ll be surprised how much you can make a difference in your finances just by taking 30 minutes or so to plan ahead each week and shop smart.
If you’re new, check out my post, Vegan Meal Planning for the Week Made Easy. In a nutshell, I follow this meal planning formula:
Sunday – Slow Cooker
Monday – Make Two and Freeze 1
Tuesday – Something that takes 20 minutes or less to prep
Wednesday – Slow Cooker
Thursday – Leftovers
Friday – Freezer Meal (something I previously made and froze)
Saturday – Free Choice (cook, eat out, or leftovers)
This gives me structure to help me plan quickly, but still gives me flexibility to make foods and flavors that sound good. We also always eat leftovers for lunch.
Again, check out the Vegan Meal Planning for the Week Made Easy post for in-depth details to help you make this system work for you.
First, choose recipes based on what’s already in your pantry! The goal is to have your pantry list be longer than your grocery list. This means you meal plan by shopping your pantry, fridge, and freezer first to prevent food waste, save money, and shop with intention.
Second, sign up for cash back apps like Ibotta. They regularly offer cash back on products you’re likely already purchasing every week. I earn about $50 cash back every month without even trying! Sign up with my code WVSUIJG to earn $10 cash back on your first receipt submission!
This Week’s Dinners
My Weekly Spending Breakdown
I purchased everything except the red lentils from Walmart Grocery Pickup. My small neighborhood Walmart didn’t have red lentils so I ordered a bulk bag on Amazon. For reference, I live in the San Francisco Bay Area. These groceries may cost more or less for you based on your area.
I also ALWAYS check the Ibotta app for deals on what I need to purchase.
Produce (Fresh or Frozen)
Peas
Onion
Garlic
Ginger
Kale (I’m using frozen)
Pasta/Grains
Fettuccine Noodles
Lasagna sheets
Corn tortillas
Fridge/Freezer
Soy sauce/Tamari
Meatless crumbles
Vegetable broth
Vegan Worcestershire sauce
Miso paste
Sour cream
Maple syrup
Hoisin sauce
Beer
Shelf Stable
Green lentils
Chipotle peppers in adobo sauce
Corn
Jackfruit
Rice
Sesame seeds
Brown sugar
Sesame oil
Avocado Oil
Cornstarch
Spices
Red Pepper flakes
Black pepper
Dried basil
Dried oregano
Garlic powder
Onion powder
Bay leaves
herbs de Provence
Chili powder
Paprika
Salt
Turmeric
For Dinners
Organic green onions ($1.86)
8 ounces cremini mushrooms ($2.28)
4 lbs Red lentils ($14.95) **bulk item
Tomato paste ($0.96)
28 ounce can crushed tomatoes ($1.98)
Carrots ($1.96)
Celery ($0.98)
Fire-roasted diced green chilies ($0.78)
1 lb organic limes ($2.98)
Salsa verde ($4.76)
Vegan mozzarella shreds ($4.48)
Organic extra firm tofu ($2.98)
For Breakfast and Snacks
2 bunches organic bananas ($3.40)
32 ounces organic oats ($6.28) **bulk item
5 lbs Navel oranges ($7.88)
Total Spent: $58.51
4 (10-packs) Beyond Meat Burgers ($28.96)
My husband ended up working a lot of unexpected overtime at work this week. He spent a total of $78.11 on food during these shifts. YIKES!
If anyone has tips on how to save in these scenarios, please let me know!
Groceries: $58.51
Back stock: $28.96
Eating Out: $78.11
Total: $165.58
See you next week for next week’s meal plan! Comment below with what you’re cooking this week!
More Meal Planning Resources You May Find Helpful
[cp_popup display=”inline” style_id=”12968″ step_id = “1”][/cp_popup]
Add a Comment